Warsztaty wire-wrapping, czyli jak zacząć robić własną biżuterię

warsztaty wire-wrapping

Już od jakiegoś czasu prowadzę warsztaty wire-wrapping. Na początku zawsze opowiadam kilka słów o sobie.  Wtedy, za każdym razem uzmysławiam sobie, jak długą drogę przeszłam, aby móc dzielić się swoją wiedzą. A także, jak bardzo pomagam moim kursantom nie tracić czasu na popełnianie niepotrzebnych błędów.

 

Warsztaty wire-wrapping

Dlaczego właśnie wire-wrapping?

Moja przygoda z biżuterią rozpoczęła się wiele lat temu. Nie wiedziałam nic. Ani jak wykonać lub dołączyć zapięcie, co to karabińczyk, jakie są kamienie, jak zrobić prostą bransoletkę i gdzie kupić te wszystkie niezbędne elementy i narzędzia.

Biżuteria kojarzyła mi się z czarną magią. Niechcący znalazłam kilka przepięknych projektów koralikowych. To właśnie od koralików i beadingu zaczęłam tworzyć pierwsze projekty. Szybko połamałam kilka pierwszych igieł, ale uparcie uczyłam się dalej.

Jednocześnie zafascynowała mnie biżuteria wire-wrapping. W tamtym czasie najpiękniejszą, według mnie, biżuterię tego typu tworzyła Iza Malczyk (zresztą nadal to robi!) i podstaw uczyłam się metodą prób i błędów na podstawie zdjęć jej projektów i innych przypadkowych zdjęć znalezionych w internecie. Trwało to kilka lat. Moja pasja pogłębiała się, a ja zaczęłam czytać i szukać książek jubilerskich, złotniczych i dotyczących metaloplastyki. Oglądałam filmy. Próbowałam jednocześnie uczyć się innych technik, jak sutasz, tworzenie w art clay’u, zainteresował mnie również haft koralikowy, a nawet spróbowałam tkania na bardku… :-D Jednak to do wire-wrapping ciągnęło mnie najbardziej.

Obecnie tworzę głównie w tej technice. Daje ona niezwykłe możliwości, nie tylko podczas tworzenia biżuterii. Wire-wrapping to praca z metalem, bez użycia technik jubilerskich. Tylko nasza kreatywność jest ograniczeniem w wykorzystaniu tej techniki.

 

Na czym polegają warsztaty wire-wrapping?

Pierwsze warsztaty poprowadziłam około półtora roku temu w jednym z warszawskich sklepów oferujących półfabrykaty do wyrobu biżuterii. Obecnie organizuję je zupełnie samodzielnie w centrum Warszawy przy ul. Żurawiej.

 

A na czym one polegają?

– dowiadujecie się na czym polega technika wire-wrapping
– poznajecie kilka wybranych splotów
– poznajecie inne możliwości, jakie daje ta technika: zarówno w przypadku biżuterii, jak i innych wyrobów
– dla chętnych jest chwila na pracę z palnikiem, czyli wykonanie kilku ozdobnych kulek wykończających pracę
– na świetnej zabawie

 

Warsztaty wire-wrapping prowadzę nawet dla zupełnie początkujących osób. Oznacza to, że teorię mieszam z czystą praktyką. Jedyny wymóg uczestnictwa, to podstawowe zdolności manualne (osoby niepełnoletnie proszę o wcześniejszy kontakt ze mną, ponieważ niestety, ale choćby dla mojego syna, lat 6, takie warsztaty musiałyby być prowadzone w zupełnie inny sposób i z zupełnie innym projektem… ;)

 

Czy warto?

„…warsztaty były naprawdę ekstra…” Blanka

„serdecznie dziękuję za otrzymane prezentacje, ale przede wszystkim za kapitalne warsztaty – z całą pewnością postaram się zgłębić temat od strony praktycznej, jak tylko znajdę wolną chwilkę :)

Dziękuję za wiedzę, którą się podzieliłaś i wiele cennych wskazówek” Justyna

 

I jeszcze na koniec krótki filmik:

 

A jeśli interesują Cię inne tutoriale i diy sprawdź: Tutorial jak zrobić bransoletkę lub Tutorial – prosta wersja techniki spiral rope

Polub mnie na facebook’u a zawsze będziesz wiedzieć, gdzie w najbliższym czasie można mnie spotkać 🙂

Jestem też na instagramie ;)

 

Masz jakieś pytania? Komentarze? Chętnie na nie odpowiem :)

5 thoughts on “Warsztaty wire-wrapping, czyli jak zacząć robić własną biżuterię

 1. Witam to wszystko jest takie piękne proszę o kontakt jestem zainteresowana technika wykonywania biżuterii z miedzi pozdrawiam Ewa Wachowiak

 2. Witam serdecznie:-)
  Pani Kamilo. Tworzy Pani prawdziwe cudeńka… rarytasy, perełeczki coś i mnie pociąga w tym kierunku:-) Chciałabym bliżej zapoznać się z techniką wire-wrapingu. Jaki jest koszt warsztatów? I czy mogłaby ewentualnie brac w nich udział i moja wnuczka lat 11 i ciut:-))
  Pozdrawiam. Marzena Grzęda

  1. Bardzo dziękuję za przemiłe słowa ;-) Prowadzę warsztaty grupowe i indywidualne. Oferta obecnie dostępnych kursów znajduje się po linkiem: https://ladyc.pl/k/12/warsztaty-i-kursy
   W obecnej chwili, ze względu na sytuację epidemiczną są to przede wszystkim warsztaty indywidualne, ale w przyszłym roku na pewno pojawią się jakieś terminy warsztatów grupowych dla początkujących. Technika wire-wrapping nie wymaga wprawdzie skomplikowanych czy niebezpiecznych narzędzi (wyjątkiem jest palnik, ale z tego narzędzia korzystają tylko dorośli), jednak warsztaty mogłyby okazać się zbyt trudne dla 11-latki w takim kształcie, w jakim prowadzę kurs obecnie. W przypadku osób bardzo młodych, musiałabym zastanowić się nad jakąś formą kursu indywidualnego. Jeśli byłaby Pani zainteresowana taką formą kursu, proszę o kontakt. Gdyby miała Pani jakiekolwiek inne pytania dotyczące kursów grupowych czy indywidualnych, również proszę o skontaktowanie się, np. na maila: ladycreatrix@gmail.com lub sklep@ladyc.pl .Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *