Poniższy tutorial wire-wrapping powstał z myślą o tych, którzy pragnęliby rozpocząć przygodę z tą niezwykle finezyjną techniką tworzenia biżuterii.
Ja, techniki wire-wrapping, uczyłam się samodzielnie. Pierwsze projekty wykonywałam na podstawie zdjęć gotowych produktów, które udało mi się odnaleźć w internecie. Jedną rzecz potrafiłam robić tydzień, a nawet miesiąc. Musiałam przeanalizować każdy element projektu, każdy mój błąd. To był czasochłonny proces.
Projekt tego naszyjnika jest niezwykle prosty i efektowny. I na pewno każdy, nawet najbardziej początkujący, da radę go wykonać
To zaczynamy!
Czego potrzebujesz:
- ok. 15 cm drutu miedzianego lub posrebrzanego o grubości 0,8mm
- ok. 1m drutu miedzianego lub posrebrzanego o grubości 0,25mm
- 1 kamień o średnicy 1,2cm
- łańcuszek w kolorze miedzi lub srebra: ok 70cm
- ogniwko pojedyncze lub podwójne
- Szczypce okrągłe i płaskie
- Szczypce tnące lub nożyczki do metalu
- pilniki diamentowe do metalu
- ok. 1-1,5h wolnego czasu
Pamiętaj, ten tutorial wire-wrapping jest dla każdego: i dla początkujących i dla tych, którzy próbowali już wykonać pierwsze projekty tą techniką.
Etap 1:
Na początek przygotuj druty i narzędzia, oraz wygodne miejsce do pracy. Pamiętaj, aby nie wyginać drutów więcej niż to konieczne. Nie tylko niepotrzebnie je odkształcisz, ale staną się one „twardsze” i trudniejsze w pracy.
W pierwszym etapie weź grubszy drut (0,8mm grubości) i zrób oczko, na którym zawiesisz zawieszkę, czyli wygnij drut okrągłymi szczypcami w kształt łezki.
Następnie nałóż kamień na drut. Ja wybrałam opal o delikatnym fioletowym blasku. Chciałam, aby naszyjnik pięknie mienił się na szyi. Ale możesz wybrać dowolny kamień, od kwarców po hematyty. Następnie zegnij wolny koniec drutu o 90 stopni, jak na zdjęciu poniżej:
Teraz będzie trudniejsza część naszej pracy. Twoim zadaniem będzie owinięcie drutu wokół kamienia tak, aby tworzył kwadrat. Każdy bok powinien lekko przylegać do kamienia, ale nadal musisz zostawić około 1 mm przestrzeni między kamieniem a drutem. W przekroju, z góry, powinno to ostatecznie wyglądać tak:
Jak wykonać ten element?
Weź okrągłe szczypce i zginaj drut opierając go o najcieńszy koniec szczypiec. Na początek zegnij go mniej więcej w połowie kamienia pod kątem 90 stopni.
Następnie zginaj drut dookoła kamienia tak, aby otrzymać kształt kwadratu. Staraj się, aby boki były równe.
Jak tylko wykonasz pierwszy „kwadrat” dookoła kamienia, owiń kamień po raz drugi tak, aby wyglądał jak na zdjęciu poniżej:
Etap 2:
W kolejnym etapie będziemy łączyć druty leżące równolegle do siebie. Weź maksymalnie 1 metr cienkiego drucika 0,25mm i owiń go 3-4 razy wokół tego odcinka drutu, który „wyszedł” z kamienia. Na zdjęciu poniżej to miejsce oznaczyłam literką A. Możesz na nim zobaczyć również, jak za kilka minut będzie wyglądać twoja praca. Poniżej wyjaśnię jak wykonać ten splot.
Ważne! Staraj się tak oplatać cienki drucik, aby poszczególne sploty na siebie nie nachodziły, ale przylegały do siebie. Możesz sobie pomóc dosuwając kolejne sploty pilnikiem do metalu, cienkimi nożyczkami, pęsetą czy jakimkolwiek innym narzędziem z cieniutką końcówką.
Dla ułatwienia, następne kroki pokażę używając drutu i sznurka.
Masz już owinięty drucik wokół pierwszego drutu. Owiń go teraz jeden raz wokół drugiego drutu jak na zdjęciu A. Następnie dwukrotnie owiń go wokół obu drutów (zdjęcie B). Następnie powtarzaj tą sekwencję wokół całego kamienia: jeden raz oplatasz górny drut, jeden raz oplatasz dolny drut i dwukrotnie oplatasz oba druty (zdjęcie C).
Twoja praca powinna teraz wyglądać tak:
Wykończenie:
Teraz owiń resztę cienkiego drucika wokół wolnego kawałka grubszego drutu, jak na zdjęciu poniżej. Niepotrzebne kawałki cienkiego drucika utnij i ukryj pod grubszym drutem.
Pozostały koniec grubego drutu owiń wokół oczka na zawieszkę. Jeśli zostanie Ci jakiś zbędny kawałek, zawsze możesz go uciąć.
Kamień został już w całości opleciony. Teraz wystarczy, że założysz kółeczko pojedyncze lub podwójne (sprężynkowe), a następnie przewleczesz przez nie łańcuszek. Do tego projektu wybrałam łańcuszek o długości ok 70cm. Nie potrzebuje on zapięcia, a jedynie należy połączyć dwa wolne końce takiego łańcuszka.
Jak widzisz ogniwka nie są lutowane, więc wystarczy odgiąć ostatnie, założyć drugi koniec łańcuszka i zamknąć ogniwko płaskimi szczypcami. Pamiętaj by upewnić się, czy łańcuch się wcześniej nie skręcił.
I twój naszyjnik jest już gotowy! Gratuluję!
A jeśli interesują Cię inne tutoriale i diy sprawdź: Tutorial jak zrobić bransoletkę lub Tutorial – prosta wersja techniki spiral rope
Polub mnie na facebook’u a zawsze będziesz wiedzieć, gdzie w najbliższym czasie można mnie spotkać 🙂
Jestem też na instagramie ;)
Masz jakieś pytania? Komentarze? Chętnie na nie odpowiem :)