Znaczenie 10 kamieni dla spokoju i rozwoju duchowego

znaczenie kamieni

 Znaczenie kamieni dla człowieka

Kamienie naturalne i minerały od wieków towarzyszą człowiekowi. Od wieków również przypisuje się im dodatkowe właściwości. Znaczenie kamieni dla człowieka ma wiele różnych wymiarów: mają one wspierać nas w zdrowiu, szczęściu, miłości i pomagać w codziennych problemach.

Kojarzono je, co dość naturalne, z żywiołem ziemi. Dla niewtajemniczonych – uważa się, że są cztery żywioły: ziemi, powietrza, ognia i wody.

To, co mi osobiście wydaje się fascynujące, kojarzono je także z leśnymi istotami takimi jak driady czy nimfy. Jako jedne z istot magicznego  i fantastycznego świata, driady są również moją nieustanną inspiracją :)

Czy kamienie faktycznie mają jakąś moc? Nie wiem. Nie mi o tym decydować, ale bez wątpienia, gdy dotkniemy czasem jakiegoś kamienia, ma się wrażanie, że musimy go mieć.. Tak, jakby ten kamień do nas przemawiał.

Opal prawdziwy – pomaga wyjść z trudnych sytuacji

Jednym z piękniejszych kamieni jest opal prawdziwy. Mieni się on milionem odcieni tęczy. Opale posiadają cechę nazywaną opalizacją, dzięki której widzimy właśnie te przepiękne jakby niteczki tęczy i światła wewnątrz kamienia. Te prawdziwe opale wydobywa się w kilku miejscach na ziemi i praktycznie na każdym kontynencie, ale te najpiękniejsze, według mnie, pochodzą z Australii i Etiopii, choć jeśli szukamy odmian nieszlachetnych, znajdziecie je również w Polsce (Sudety).

Opal, jak się uważa, bardzo wspiera rozwój osobisty. To dzięki niemu możemy dostrzec, że życie pełne jest naturalnej różnorodności. Pomaga odkryć głębie życia wydobywając  myślenie ze schematów aby podążyć ku nowym doświadczeniom. To opal pomaga odnaleźć wyjście z trudnych sytuacji, a co za tym wszystkim idzie, pomaga również poszerzać świadomość.

Opal prawdziwy - pomaga wyjść z trudnych sytuacji

Szafir – równowaga emocjonalna

Szlachetnym kamieniem o wspierającym znaczeniu ma szafir. Szafir jest korundem, niezwykle twardym minerałem którego kuzynem jest równie szlachetny rubin.

Uważa się, ze ten przepiękny kamień o kolorze od głębokiego granatu (po mniej znany czarny, czerwony, zielony czy żółty), jest niezwykle silny energetycznie. Przede wszystkim ma on przynosić spokój ducha i wspierać równowagę emocjonalna. Jest to kamień wiedzy i mądrości, kamień wiary, który usuwa wewnętrzny chaos a strach zastępuje wiarą. I nawet Ci, którzy nie uznają znaczenia kamieni, doceniają jego niezwykły kolor, blask i wygląd.

Szafir - równowaga emocjonalna

 

Agat –  kamień harmonii

Dostępnym również w Polsce, szczególnie w Sudetach jest agat. Kamień znany, różnokolorowy i warstwowy możemy spotkać w formie przygotowanych wcześniej kaboszonów, kulek czy plastrów, jak również w formie przepięknych geod z druzą. Druza jest, mówiąc potocznym językiem, dziurą, która powstaje wewnątrz minerału. Dzięki mieszaninom gazów powstaje pusta przestrzeń zarastająca często innymi minerałami, np. kryształem górskim. I w takiej niecodziennej formie pozwala nam docenić piękno jakie tworzy natura, bez udziału człowieka.

Uważa się, że agat jest kamieniem harmonii. Pomaga zachować nam jedność między ciałem a duszą, wzmaga naszą odwagę, dzięki czemu mamy siłę aby ochronić się przed negatywnymi wpływami, aby zachować wierność sobie i swoim przekonaniom. Agat pomaga też cieszyć się życiem i zachować spokój nawet w niezwykle stresujących sytuacjach.

ienia, ma się wrażanie, że musimy go mieć.. Tak, jakby ten kamień do nas przemawiał. Opal prawdziwy - pomaga wyjść z trudnych sytuacji

Odmianą agatu jest agat mszysty. Półprzezroczysty kamień z, najczęściej, zielonymi niteczkami żelaza lub manganu od wieków kojarzony był z …rolnictwem. Ale prócz tych właściwości, kamień ten używa się w przezwyciężaniu wewnętrznych niepokojów, w znalezieniu harmonii w sobie i swoim życiu, a nawet ma pomagać w bogaceniu się.

Azuryt – kamień nieba

Prócz agatu, przepiękne formy tworzy azuryt. Również zresztą występujący w Polsce (Góry Świętokrzyskie, Sudety). Minerał o przepięknym głębokim kolorze granatu potrafi zachwycić dosłownie każdego. I chyba nie dziwi, że ten głęboki nocny odcień granatu, ten „kamień nieba” kojarzony był z koncentracją, natchnieniem, kreatywnością a zarazem wewnętrznym rozwojem i rozwijaniem tzw. „trzeciego oka”.

Azuryt - kamień nieba

Lapis lazuli – mądrość i spokój

Równie piękne odcienie niebieskiego, z delikatnymi złotymi niteczkami i plamkami pirytu, ma lapis lazuli. Przez swą barwę i wygląd kojarzony z rozgwieżdżonym niebem uważano go wręcz za kamień bliski bogom i, podobnie jak w przypadku azurytu, za kamień sprzyjający harmonii, relaksowi, oczyszczającemu umysł z natrętnych i niemiłych myśli. Lapis lazuli to minerał uważany przez wielu za kamień mądrości i spokoju.

Lapis lazuli - mądrość i spokój 

 

Kolejne kilka kamieni wspierających nas w naszym rozwoju a zarazem wspierających w utrzymaniu harmonii i wewnętrznego spokoju jest z grupy kwarców. I każdy z nich znany jest nawet przez zupełnych laików.

 

Ametyst – szczęście i pomyślność

Ametyst, przepiękny przezroczysty fioletowy minerał uważany jest za kamień przynoszący spokoju i rozpraszający, a nawet pochłaniający negatywne energie. Uważa się go za amulet przynoszący szczęście i pomyślność w każdej dziedzinie życia.

Ametyst - szczęście i pomyślność

Cytryn – optymizm i nadzieja

Kuzynem ametystu jest cytryn. Ten żółty minerał występuje czasem z ametystem tworząc dwukolorowy kamień zwany ametrynem. Podobnie jak ametyst, cytryn znany był już w starożytności. Jego delikatny i blady żółty kolor od wieków kojarzono z optymizmem. Do dziś uważa się, że wspomaga on koncentrację, wzmacnia pewność siebie, pomaga w stresie i zmęczeniu, sprawia, że na życie patrzymy optymistycznie i z nadzieją.

Cytryn - optymizm i nadzieja

Kryształ górski – oczyszczający talizman

Kolejną odmianą kwarcu jest uważany za „króla kryształów” – kryształ górski. Jest to kamień uważany za niezwykle oczyszczający. Dzięki swoim właściwościom ma on nie tylko nas oczyszczać wewnętrznie, ale i nasze otoczenie. Uważa się, że wprowadza on pozytywne wibracje w nasze życie, przynosi równowagę, porządkuje myśli i przywołuje spokój oraz harmonię.  Poprzez swoje oczyszczające właściwości wspiera również medytację czy relaksację. Niezwykle doceniany jak element amuletów czy talizmanów.

Kryształ górski - oczyszczający talizman

Aura aqua – pokonywanie ograniczeń

Człowiek nie byłby jednak człowiekiem, gdyby nie próbował udoskonalać natury tam, gdzie uważa że jest to możliwe czy konieczne. I tak też stało się z kryształem górskim. Różne odmiany kamieni zwane aura aqua są udoskonalonymi przez człowieka kryształami górskimi lub innymi kwarcami. Czasem są to cząsteczki srebra, czasem złoto, czasem tytan czy inne metale. Tajemnice produkcji nie są mi do końca znane, jednak obecnie uważa się, że i te kamienie maja moc kwarcu wzmocnionego działaniem metali. Aura aqua ma pomagać w pokonywaniu swego strachu i własnych ograniczeń. Wspiera nas na poziomie duchowym, jako „kamień aniołów”. Minerał, często w formie sopla, noszony jest jako energetyczny naszyjnik – amulet.

Aura agua - pokonywanie ograniczeń

Tygrysie oko – kamień odwagi

Ostatnim, wybranym przeze mnie minerałem wspierającym nas w rozwoju wewnętrznym oraz poszukiwaniu spokoju jest tygrysie oko. Jest to również odmiana kwarcu, choć wygląda nieco inaczej niż poprzednie przykłady. Tygrysie oko jest nieprzezroczysty z efektem „kociego oka” – gdy zaczniemy poruszać kamień, będzie on migotał i lśnił przypominając efekt świecących w ciemności kocich oczu. Jego barwa jest najczęściej w różnych odcieniach brązu i żółci. Tygrysie oko, może przez skojarzenie z kotami i ich drapieżnymi kuzynami, kojarzone jest z kamieniem, które ma czynić człowieka mężnym, ma pomagać w pokonywaniu problemów. To także kamień, który oprócz wzmacniania odwagi wzmacnia także siłę woli. Ma on także odpędzać pesymistyczne myśli i uspokajać zamęt w umyśle. Tygrysie oko, jako kamień, odwagi pomaga w pokonywaniu problemów.

Tygrysie oko - kamień odwagi

Powyższy wybór 10 kamieni wspierających nas w poszukiwaniu pomyślności i harmonii w życiu to wybór subiektywny. I na pewno ograniczony. Jednak bez wątpienia są to minerały piękne, wyróżniające się spośród wielu innych, często znane nawet laikom.

Czy kamienie działają i pomagają w życiu? Nie wiem. Ale na pewno kilka pięknych okazów w naszym otoczeniu lub ulubionej biżuterii nie zaszkodzi.

 

Zapraszam do mnie na facebook, aby być na bieżąco.

Jestem też na instagramie 😉

Sprawdź tutaj, gdzie w najbliższym czasie można mnie spotkać 🙂

Masz jakieś pytania? Komentarze? Chętnie przeczytam i na nie odpowiem 🙂

 

A jeśli chcecie zerknąć jak wykorzystuję kamienie przy wykonywaniu biżuterii zapraszam do mojego sklepu: LadyC.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *